top of page

Nasıl Daha İyi Paragraf Çözerim?


Verimli Paragraf Çözümü İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Paragrafı iyi çözebilmenin ilk ve en önemli öncülü: Sözcükte anlam ve cümlede anlam konularına oldukça hakim olmaktır. Bunu matematikte dört işlem bilmeden rasyonel sayılar konusu çözememek gibi de düşünebilirsiniz. Çünkü biz günlük hayatta iletişim kurabilmek adına sözcükleri kullanırız. Sözcükler bir araya gelerek cümleleri, cümleler de bir araya gelerek paragrafları oluşturur. Bu noktada paragrafın en küçük anlamlı yapı birimini bilmeden büyük yapıyı anlamlandırmamız işi şansa bırakmak, demektir.


Paragraf soruları çeşitlidir. Ve bütün paragraf sorularının aynı yöntem ile çözüldüğünü düşünmemek gerekir. Hemen hemen 15 çeşit paragraf sorusu vardır. Ve bu soru çeşitlerinin hepsini aynı mantık ve yöntemle çözmeye kalkışmak, büyük bir hata olacaktır.


Paragraf çözümü için elbette ki iyi bir okuyucu olmak önemlidir. Bu noktada geçmişte yapılan okumalar, öğrencinin avantajlı olması için elbette ki avantajlı olmasını sağlar. Bunun için yapılması gereken çalışmalar sadece yavan bir şekilde okumak değildir. Alıştırma olarak öğrenci, 1 sayfa kitabı okuyup kendisine hızlıca ne anladığını sormalı ve kendi cümleleri ile cevap vermelidir. Bunu sütün kaymağını almak gibi düşünebilirsiniz. Okuduğu parçadan alması gereken düşünceyi hızlıca almak amaçlanmaktadır.


Paragrafın konu anlatımı pek de mümkün değildir. Çünkü karşınıza çıkacak olan paragraf sabit değildir. Paragrafın konu anlatımında, yapılabilmesi mümkün olan şey: “Hangi soru hangi teknikle çözülmelidir?” kısmıdır. Bu yüzden paragraf konusunda en önemli tavsiyelerimden biri, konu anlatımına boğulmayın. Elinizden geldiğince çeşitli soru görün ki karşınıza gelecek olan sorulara hazırlıklı olun.


Paragrafın oluşturulmasında ya özelden-genele ya da genelden-özele bir anlatım vardır. Ve bu anlatım size mutlaka yol gösterici olmalıdır.


Paragrafı çözerken yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise soruyu yorumlayarak çözme teşebbüsüdür. Bu durum pek çok öğrencinin çözümlerde kaybetmesine yol açar. Örneğin paragraf size “Türkiye’nin başkenti İstanbuldur.” diyorsa hayır Ankaradır, diyip soruyu ona göre çözemezsiniz. Çünkü unutmayın soru kökünde her zaman yukarıdaki paragrafa göre, diye bir yönlendirme vardır. Ve bunu dikkate almanız gerekmektedir.


Paragraf hakkında söylenebilecek çok şey var . Son olarak vermem gereken tavsiye ise paragraf adına zamanla kendi soru çözüm tekniğinizi geliştirmenizdir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page